Mis on discgolf?

1970. aastal mõtles Ed Headrick (1924-2002) välja disc-golfi. Traditsiooniline palli-golf ja disc-golf on paljuski sarnased. Mõlemas mängus on tähtis tabada vähima löökide või visete arvuga märki. Alustades lahtiviske alalt mida nimetatakse tiiks. Disc-golfis on raja lõpus augu asemel spetsiaalsed korvid, mille sisse peab taldrik maanduma.

 

Taldrikut visatakse nagu tavalist lendavat taldrikut ning jätkatakse sealt kuhu taldrik seisma jääb. Rajameistrid määravad raja kohta keskmise visete arvu, mida tähistatakse sõnaga „par“ ning millega võistlejad võrdlevad oma visketulemusi. Nagu individuaalalale kohane, mõjutavad võistleja tulemusi ainult tema vaimsed ja füüsilised omadused. Seetõttu on disc-golf sobiv suurele hulgale huvilistele, sõltumata soost või vanusest. Kuid tippu jõuavad siiski ainult pühendunud sportlased. Ken Climo , tuntumaid ja tunnustatumaid disc-golfi mängijaid, on maailmameistri tiitlit pidanud kaitsma juba kümme korda. 2005a Euroopa-meister on Markus Källström Rootsist. Samuti kuulub ketta kaugusviske maailmarekord rootslasele. Christian Sändström on lennutanud ketast 256m kaugusele. Tema tuli 2007. aasta Euroopa meistriks. 2009. aasta Euroopa meistriks tuli Ville Piippo Soomest.

Disc-golf on saamas hoogu sisse ka Eestis.2012 aasta alguseks on meil kümme 9-19 korviga püsirada ja kuskil 1000 harrastajat üle Eesti.

Disc-golfi varustus:

Disc-golfi mängimiseks on kolme liiki kettaid.Lühimaa ketas ehk putter,keskmaa ketas ja kaugmaa ketas ehk driver.

 

Kuidas mängida disc-golfi?

Disc-golfi mängitakse spetsiaalsete lendavate taldrikutega. Mängu eesmärgiks on saada ketas korvi, kasutades võimalikult vähe viskeid. Igale korvile lähenemist alustatakse eraldi kohast, mida nimetatakse tiialaks. Näiteks korvile number kaks lähenemist alustatakse tiilt number kaks, korvile number kolm alustatakse tiilt number kolm jne.

Mängu käik: esimene vise toimub tiilt, edasi mängitakse sealt kus esimese viskega ketas seisma jäi. Koht, kus ketas peale viset seiskus, märgitakse ära markerkettaga.  Antud kohas peab mängija sooritama järgneva viske. Sedasi toimitakse nii kaua kuni ketas on maandunud korvi. Seejärel loetakse kokku visked, mis tehti antud korvi jõudmiseks selle korvi tiilt. Tulemus märgitakse ära skoorkaardile. Edasi liigutakse järgneva korvi tiile.   Kui kogu rada on läbi mängitud siis võidab see kelle visete üldsumma on väikseim.          Kui tahtmist on, võib mängida rada läbi ka mitmel korral, otsutavaks saab ikkagi visete üldsumma.

Visata võib ükskõik kuidas mängijale meeldib, peaasi et see liigub korvi suunas.                 Ka ketta veeretamine on lubatud.

Erijuhud:

1) Ketas läheb kaotsi. Kettas loetakse kadunuks kui mängijate grupp on ühiselt otsinud ühe mängija ketast kolm minutit. Sel juhul jätkab mängija sealt, kus ketast viimasena nähti ja lisatakse viskaja tulemusele üks karistusvise juurde.

2) Ketas jääb puu otsa. Ketta asukohast puul tõmmatakse sirgjoones mõtteline joon otsejoones alla maapinnale ja sealt toimub järgmine vise.

 

allikas: Eesti Discgolfi Harrastajate Liit, http://discgolf.ee/?page_id=2

Abiks skoori märkimisel telefonil:

http://skoorin.com/
Tehes “skoorin” keskonda kasutaja ja märkides seal enda mängude tulemusi on teil võimalik saada endale raiting ning jälgida enda arengut. Lisaks pakub skoorin.com palju muud huvitavat disc golfi mängijale.skoorin

https://play.google.com/store/apps/details?id=fi.disccaddy&hl=et
kui soovite lihtsat äpp’i kuhu enda tulemusi märkida, siis sobib selleks ka android seadmetele “Disc Caddy”disccaddy

Mängu põhireeglid:

Iga mängija vastutab isiklikult oma viske ohutuse eest!

Vise ei tohi tabada teisi inimesi, loomi ja linde!

 

  • Disc golfi mängitakse spetsiaalsete disc golfi ketaste ja korvidega. Igal mängijal on oma kettad (st. teiste mängijate kettaid ei kasutata ja kettaid mängu ajal omavahel ei vahetata).
  • Mängu eesmärk on võimalikult väheste visetega visata ketas tii-alalt disc golfi korvi.
  • Peamine reegel on, et ketas tuleb visata käega abivahendeid kasutamata. Visketehnikaid on erinevaid ja sõltuvad mängijate leidlikkusest ning kogemustest.
  • Avavise sooritatakse raja alguse tii-alalt. Avaviske sooritamisel peab mängijal olema vähemalt üks puutekontakt tii-alaga.
  • Ketta maandusmiskoha märkimiseks jääb kas visatud ketas või spetsiaalne marker, mis asetatakse maandunud ketta korvipoolsesse serva. Järgmine vise sooritatakse märgitud punkti tagant.
  • Peale avavisete sooritamist viskab järgmisena mängija, kelle ketas on korvist kõige kaugemal.
  • Mängijal on keelatud rajal olevate takistuste (nt puud, põõsad) murdmine ja lõhkumine või viske hetkel teise käega eemal hoidmine.
  • Rada on läbitud, kui kõik mängijad on oma ketta disc golfi korvi visanud või kui ketas jääb korvi kettidesse pidama. Korvi ülemise osa peale maandunud ketas ei ole korvis.
  • Iga mängija loeb oma visked ise kokku ja tulemus märgitakse skoorkaardile vastava raja juurde.

Võitja on mängija, kes läbib raja väikseima visete arvuga!

Allikas: http://www.evolution.ee/index.php/reeglid